Night fairy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


PUT, ISTINA I ZIVOT
 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mudre, zanimljive i poucne price

Ići dole 
3 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Apr 20, 2012 7:41 am

Bilo jednom jedno ostrvo, na kojem su ziveli svi osecaji i ljudske vrednosti: Dobra Volja, Tuga, Znanje i medju ostalima i Ljubav. Jednog su dana shvatili da ce njihovo ostrvo da potone, te su pripremili svoje brodove kako bi ga napustili. Jedino Ljubav zelela je ostati do posljednjeg trenutka. Kada je ostrvo bilo samo tren do potonuca Ljubav je odlucila potraziti pomoc. Bogatstvo je prolazilo u blizini i Ljubav je upitala: Bogatstvo, mozes li me povesti sa sobom? Ne mogu, mnogo je zlata i srebra na mom brodu, nemam mesta. Ljubav tada odluci pitati Ponos koji je prolazio na velicanstvenom brodu. Ponose, preklinjem te, mozes li me povesti sa sobom?" Ne mogu ti pomoci, Ljubavi odgovori Ponos,ovde je sve tako savrseno, mogla bi mi unistiti brod." Tada je Ljubav zamolila Tugu, koja je prolazila kraj ostrva: Tugo, molim te povedi me sa sobom. Oh, Ljubavi, odgovori Tuga, tako sam tuzna, da ne mogu. Kada je Dobra Volja prolazila kraj ostrva, toliko je bila zadovoljna da nije ni cula Ljubav kako je doziva. Tada Ljubav zacuje neki glas: Dodji Ljubavi, ja cu te povesti sa sobom. Bio je to starac u malenom camcu. Kada su stigli do kopna Ljubav se iskrca, a starac ode. Ljubav je bila toliko srecna da je zaboravila pitati starca za ime. Ljubav shvati koliko mu duguje, te upita Znanje: Znanje, ti sigurno znasko me je spasao? To je bilo Vreme, odgovorilo je Znanje. Vreme? Upitala je Ljubav, pa zasto bi me Vreme spasilo? Znanje puno mudrosti odgovori: Zato sto je samo Vreme sposobno da proceni koliko je LJUBAV VAZNA U ZIVOTU.

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 4szu7ms8en
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Apr 20, 2012 7:42 am

Jedan profesor je drzao predavanje svojim studentima. Doneo je teglu za dzem i napunio je lopticama za golf do vrha. Kada je pitao svoje studente da li je tegla puna, odgovorili su da jeste. Onda je sipao sitne kamencice, koji su usli u prazan prostor oko loptica za golf. Ponovo je postavio pitanje da li je tegla puna i studenti su odgovorili da jeste.
Kada je sipao saku peska preko svega toga, pesak je popunio sitne praznine, a studenti su ponovo odgovorili da je tegla puna. Onda je profesor sipao kafu, koja je sve to natopila. Definitivno, tegla je sada bila puna.
Onda je profesor rekao:
Ova tegla je vas zivot. Loptice za golf su sve najvaznije stvari u vasem zivotu, kao sto su porodica, ljubav, prijatelji. Mali kamencici su posao, auto, kuca, a pesak je sve ostalo, kao sto je ciscenje kuce, popravka ves masine, popravka auta... Ako prvo stavite pesak ili kamencice, nece biti mesta za loptice za golf. Onda nikada necete imati mesta u svom zivotu za one stvari koje su vam najvaznije. Ako se velike i vazne stvari uklone iz vaseg zivota, onda vam ostaju one male, ali ne sustinski vazne.
Zato, budite veoma kriticni u svom zivotu. Kucu uvek mozete pocistiti. Vodite racuna o prioritetima, jer sve ostalo je kao pesak.
A onda je jedan student zapitao. Sta je sa kafom. Profesor je odgovorio:
Ti si veoma pametan momak i poenta mog predavanja je upravo u kafi. Bez obzira koliko ti se zivot cinio prepun od svega onoga sto ga cini, uvek postoji jos malo prostora da se setis
svojih prijatelja i popijes solju kafe sa njima.


Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Vqpinkfu9f
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Apr 20, 2012 7:42 am

Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Apr 20, 2012 7:43 am

У једној средњој школи, негде у свету, ученици су учили о седам светских чуда. На крају часа, професор је испитивао ученике да наброје шта све може да спада у листу светских чуда. Иако је било мало неслагања, следећа светска чуда су добила највише гласова:
1. Велике Египатске пирамиде
2. Таџ Махал у Индији
3. Велики кањон у Аризони
4. Панамски канал
5. Зграда Емпајер Стејт
6. Базилика Светог Петра
7. Кинески зид
Док је пребројавао гласове, професор је приметио једну девојку која још није предала свој папир са списком. Због тога је упитао девојку да ли има проблема са састављањем списка.
Девојка је тихо одговорила „Да, мало... Не могу баш да се одлучим јер има пуно светских чуда."
Професор је рекао „Па, реци нам шта си написала, можда можемо да ти помогнемо."
Девојка је застала, оклевајући, а онда прочитала:
„Ја мислим да су седам светских чуда:
1. додирнути
2. окусити
3. видети
4. чути
5. осетити
6. смејати се
7. и волети"
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Apr 20, 2012 7:43 am

"...Naucila sam da ne mozete naterati nekoga da vas voli. Jedino sto mozete uciniti je da budete neko ko moze biti voljen.Ostatak je na drugima.
Naucila sam da bez obzira koliko ja posvecujem paznju, neki ljudi prosto
ne uzvracaju paznjom.
Naucila sam da su potrebne godine da izgradite poverenje a samo sekunda da ga srusite.
Naucla sam da nije vazno sta imate u zivotu, vec da li imate nekoga koji to ceni.
Naucila sam da je mnogo lakse reagovati,nego misliti.
Naucila sam da bi uvek trebalo da se oprastate od onih koje volite lepim recima. Jer to moze biti zadnji put kada ste ih videli.
Naucila sam da smo sami odgovorni za ono sto radimo,bez obzira kako se osecamo.
Naucila sam da pravo prijateljstvo nastavlja da raste i do najudaljenijih granica. Nekada se to pretvara u pravu ljubav.
Naucila sam da ako te neko ne voli na nacin na koji zelis,ne znaci da te on ne voli celim svojim bicem.
Naucila sam, da bez obzira koliko je vase srce slomljeno,svet nece prestati da se okrece zbog vase tuge.
Naucila sam da tvoj zivot moze biti promenjen za sat od strane ljudi koje cak i ne poznajes.
Naucila sam da iako rec “ljubav” moze da ima mnogo razlicitih znacenja, ona gubi vrednost kada se cesto upotrebljava.
Naucila sam da svaki kraj predstavlja uvek novi pocetak.
Naucila sam da u proslosti raste seme buducnosti.
Naucila sam da put do velikog cilja vodi putem ciji su medjasi mali usputni ciljevi..."


Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Apr 20, 2012 7:45 am

“ČIST RAČUN – DUGA LJUBAV”


Jovan je već dugo sjedio za kuhinjskim stolom i pisao. Domaći zadatak je odavno završio.

“Šta pišeš tako marljivo?”, upita ga majka.

“Nešto za tebe”, odgovori Jovan, prikrivajući list na kojem je pisao.

“Da znaš da sam radoznala”, uzvrati majka.

Jovan ubrzo završi i uzdahnu: “Konačno!”

Ono što je pisao, triput je prepisivao. Svaki bi put nešto dodavao. Onda brižno savi papirić, stavi ga u koverat i ostavi na maminom radnom stolu. Tog dana je majka uzela pismo i otvorila ga.
Evo što je u njemu pisalo:

Račun majčinih dugova Jovanu:
1. Šest puta odnio smeće………..…………………60 dinara
2. Tri puta donio hljeb……………………………..….15 dinara
3. Četiri puta obrisao sudove………………..…………20 dinara
4. Jedanaest puta donio drva iz podruma…….55 dinara
5. Prašina, cvijeće i druge sitnice…………….…….50 dinara
_______________________________________________
Svega………………………………………………………..…..200 dinara

Majka je klimnula glavom, uzela novčanik i rekla:
“Da, u pravu si sine, odmah ću ti to isplatiti. Zaista si mi mnogo pomagao.”

Jovan se obradovao zasluženom novcu. Odmah požuri u park. Tamo je za jednu kružnu vožnju električnim autićem trebalo platiti 5 dinara. S novcem što ga je upravo dobio od majke mogao se provozati nekoliko puta i još malo povećati svoj imetak u štednoj kasici.
Kad se vratio kući, na krevetu ga je čekalo pismo.
Brzo ga otvori i pročita:

Račun Jovanovih dugova majci:
1. Devet godina za njega kuvala…………….……….0,00 dinara
2. Devet godina za njega prala………………………..0,00 dinara
3. Preko 3000 puta ga okupala i očešljala………….……0,00 dinara
4. Preko 300 puta okrpila košulje i pantalone………………..…0,00 dinara
5. Preko 100 noći probdjela kad je bio bolestan…..…….0,00 dinara
_______________________________________________
Svega …………………………..……………………………………..0,00 dinara

Još iste večeri majka je na svom radnom stolu našla tačno 200 dinara. Jovanova štedna kasica ostala je prazna.


Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 E4mll8mtsu
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Maj 04, 2012 11:18 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 2TK2P


Zasto brinuti?
U zivotu treba brinuti samo o dve stvari :
Jesi li zdrav ili si bolestan.
Ako si zdrav,
tada nemas o cemu brinuti.
Ali ako si bolestan,
samo o dvema stvarima trebas brinuti:
Hoces li ozdraviti
ili ces umreti.
Ako ces ozdraviti,
tada nemas o cemu brinuti.
Ali ako umres
samo o dvema stvarima trebas brinuti:
Ides li u raj ili ides u pakao.
Ako ides u raj
tada nemas o cemu brinuti.
Ali ako ides u pakao,
bit ces toliko zaposlen pozdravljajuci se sa svojim prijateljima
tako da neces imati vremena za brigu!
Zato, zasto brinuti?
Budi sretan
Nemoj plakati kad sunce zadje na kraju dana, jer od suza neces moci uzivati u lepoti zvezda.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Maj 04, 2012 11:25 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Scaled.php?server=864&filename=zafilozofiju

LEPTIR ZIVOTA


"Jednog dana pojavio se maleni otvor na cauri.
Covek je sedeo igledao kako se leptir nekoliko sati muci,
da bi izvukao svoje slabasno telo kroz taj maleni otvor.
Onda je leptir prestao da se pomera.
Cinilo se da ne moze dalje.
Zato je covek odlucio pomoci leptiru: uzeo je makaze i raskidao cauru.
Leptir je sa lakocom izasao.
Ali je ima krhko telo i smezurana krila.
Covek je nastavio posmatrati leptira,
ocekivajuci da ce se svakog trenutka krila leptira otvoriti,
povecati i rasiriti kako bi podrzala leptorovo telo i osnazila ga.
Medjutim nista se nije dogodilo!
Leptir je ceo svoj zivot proveo na zemlji puzeci okolo sa slabasnim telom i nerazvijenim krilima.
Nikada nije poleteo."
Covek uprkos svojoj ljubaznosti i dobrim namerama,
nije razumeo poteskoce kroz koje je leptir morao proci izlazeci iz caure,
osmislio Bog, kako bi krv iz tela leptira potekla u krila
i kad se oslobodi caure da bude spreman da leti.
Ponekad su poteskoce upravo ono sto nam treba u zivotu...
Kada bi nas Bog oslobodio svih prepreka, osakatio bi nas.
Nikada ne bi postali onoliko snazni koliko mozemo biti. Nikada ne bi mogli leteti.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Maj 04, 2012 11:37 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 529807_361371900567026_159666184070933_991978_1142263523_n


Kada pogledam u proslost, ovih dana to radim cesto, nijedna ne bi mogla zauzeti tvoje mesto, iz dana kad si me dojila, neznoscu dane bojila, bajke citala pred spavanje, slatke reci govorila, porodica se razorila. Ti i tata razvedeni, ja ljubav sam trazio na ulici uz klince slicne meni, krao, pravio gluposti, nedostajao mi je tata, ali ti si uvek bila tu, da me podignes iz blata, uz pratnju suza sto sapucu suze sa starijom sestrom delio, deo srca se slomio, kad se tata odselio, ali sam nastavio dalje, tatu posecivao, bol pretvarao u slova koja sam zapisivao, puno sra*a preziveo, krsio pravila, pamtim docek nove, kad si me od batina oplavila, jer sam se drao na tebe, bio klinac u pubertetu,
ali tebe, sestru i caleta voleo najvise na svetu, I danas je tako, zivotarim tek onako, puno puta plako, svakom suzom sam nebo tako......mama nasmej se....


Bila si svetla strana mracnih dana, sa posla pravo u kuhinju da spremi se neka hrana, iz nicega pravila slatke specijalitete, mala iznenadjenja za jedino musko dete...mama, ti si ceo moj svet, a ja, jedva za 8. mart skrpim da ti kupim cvet, posle razlaza sa calom nisi se udavala, meni i sestri uvek zadnji dinar davala.....u neprijatne situacije cesto sam te stavljao, familiju razocarao kada sam sesti ponavljao, nikad te nisam slusao uvek si bila u pravu, u sobi plakala krisom dok sam prodavao travu, lose me drustvo odvuklo u losem smeru, nisam imao meru, odrastao u soliteru, gledam malu Bojanu, detinjstvo joj nije bajka,zivi sa tatom i sestrama, ali joj nedostaje majka...


Voleo bih da si nasmejana, a ne uplakana, kad sa posla dodjes umorna svakog sivog radnog dana, tesko mi je kad si sama, shvatam ulogu zene, kad prave reci bi da kazem one uvek zaneme, ti odes na spavanje, cesto te gledam kad zaspis, izgledas tako bezbrizno, u sest se budis da ne kasnis na posao, skuvas kafu umijes lice, posle jutarnje cigarete u liftu sreces komsinice, nervozne zbog malih plata, losek braka, secam se tvojih reci Danijele kuci pre mraka.... posle posla sat-dva odspavas, operes sudove prljave, operes ves na ruke, sto od posla su zuljave, a kad si ostala bez posla, secam se svakog prizora, slomljena, tuznog lica plakala ispred televizora, a ja kao lik iz retrovizora, nisam znao kako da te oraspolozim, pa sa tobom zajedno sam plako, uvek u dugovima novac smo pozajmljivali, u problemima plivali, non stop se zaduzivali, mama....sad sam poznat ali kad se spuste zavese i dalje sam onaj stari...mama nasmej se......
Nazad na vrh Ići dole
Just me
Admin
Just me


Broj poruka : 2300
Datum upisa : 31.05.2012
Lokacija : .ba

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimePet Jun 08, 2012 12:16 pm

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 JJDgW



"TEST TRI SITA"


U staroj Grčkoj Sokrat je bio poznat po tome što je veoma visoko cenio znanje. Jednog dana poznati filozof je sreo poznanika, koji mu je rekao:

- Znaš li šta sam upravo čuo o tvom prijatelju?

- Samo trenutak - zaustavio ga je Sokrat. - Pre nego što mi bilo šta kažeš, želeo bih da napraviš kratak test. Ime mu je "Test tri sita"

- "Test tri sita"?

- Tako je - nastavi Sokrat. - Pre nego što mi budeš govorio o mom prijatelju, možda bi bilo dobro da razmisliš o tome šta mi želiš reći i propustiš svoje reči kroz posebna sita. Zato se i zove "Test tri sita".

- Prvo sito je sito istine. Jesi li sasvim siguran da je to što želiš da mi ispričaš istina?

- Ne - odgovori čovek, u stvari, upravo sam čuo i...

- U redu - reče Sokrat. - Dakle, ne znaš zasigurno da li je to istina ili nije. Probajmo s drugim sitom. Sitom dobrote. Želiš li da mi ispričaš nešto dobro o mom prijatelju?

- Ne, upravo suprotno...

- Znači tako - nastavi Sokrat, želiš da mi ispričaš nešto loše o njemu, ali ne znaš da li je to istina. No, još uvek možeš napraviti test, na raspolaganju ti je još jedno sito. Sito upotrebljivosti. Da li će mi koristiti to što bi želeo da mi ispričaš o mom prijtelju?

- U stvari, ne...

- Dakle - zaključio je Sokrat, ukoliko želiš da mi ispričaš nešto za šta ne znaš da li je istinito, nije dobro niti korisno, zašto bi uopšte morao išta da mi ispričaš?
Nazad na vrh Ići dole
Just me
Admin
Just me


Broj poruka : 2300
Datum upisa : 31.05.2012
Lokacija : .ba

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 10, 2012 8:37 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 1KKKX



"Žena je izašla iz kuće i videla tri starija muškarca sa dugim sivim bradama kako sede u njenom dvorištu. Nije ih prepoznala. Rekla je: "Mislim, da vas ne poznajem, ali verujem da ste gladni. Uđite u kuću i nešto pojedite." "Je li suprug kod kuće?", pitali su. "Ne", odgovorila je. "Vani je." "Onda ne možemo ući", odgovorili su. Uveče, kad je suprug došao kući, rekla mu je šta se dogodilo. "Idi, reci im da sam kod kuće i pozovi ih unutra!" Žena je zaista otišla i pozvala starce da uđu. "Ne možemo zajedno ući u kuću," odgovorili su. "Zašto sad?" upitala je. Jedan od staraca joj pocne objašnjavati: "Njegovo ime je Zdravlje," rekao je i pokazao na jednoga prijatelja. Pokazujući na drugoga je rekao: "On je Uspjeh, a ja sam Ljubav." Na to je dodao: "Sada idi i dogovori se s mužem kojega od nas želite imati u vašem domu." Žena je ušla u kuću i rekla mužu što je rekao. Muž je bio oduševljen. "Divno!!", rekao je. "Ako je tako, pozovimo Zdravlje. Neka uđe i napuni naš dom zdravljem!" Žena se nije složila. "Dragi moj, zašto ne bi pozvali Uspjeh?" Njihova kćerka je slušala u drugom kraju kuće. Priskočila je sa svojim prijedlogom: "Ne bi li bilo bolje pozvati Ljubav? Naš dom bi onda bio ispunjen ljubavlju!" "Poslušajmo njen savjet," rekao je muž ženi. "Idi i pozovi Ljubav, neka on bude naš gost." Žena je otišla van i upitala: "Koji od vas je Ljubav? Molim Vas, uđite i budite naš gost." Ljubav je ustao i počeo hodati prema kući. Ostala dva su u isti čas ustala i pošla za njim. Iznenađena, žena upita Zdravlje i Uspjeh: "Pozvala sam samo Ljubav, zašto vi ulazite?" Starci uglas odgovoriše: "Da si pozvala Zdravlje ili Uspjeh, druga dva bi ostala vani. Pozvala si Ljubav i gdje god ide on, i mi obojica idemo s njim. Gdje god je ljubav, tu su takođe zdravlje i uspjeh !"
Nazad na vrh Ići dole
Just me
Admin
Just me


Broj poruka : 2300
Datum upisa : 31.05.2012
Lokacija : .ba

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 10, 2012 8:41 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Y5Tui


"Pet stvari u zivotu koje se ne mogu vratiti

Devojka je cekala avion u cekaonici jednog velikog aerodroma. Posto je trebala dugo cekati, odlucila je kupiti knjigu kako bi joj vrijeme brze proslo. Uz knjigu kupila je i paketic keksa.
Sjela je u VIP cekaonicu kako je nitko ne bi uznemiravao. Kraj nje je bila stolica sa keksom, a sa druge jedan gospodin koji je citao novine. Kad je ona pocela uzimati kekse i gospodin je uzeo jedan. Ona se sokirala, ali nista nije rekla i nastavila je citati knjigu. U sebi je pomislila: ma gledaj ti ovo, da samo imam malo vise hrabrosti, do sada bih ga vec udarila... Svaki put kad je ona uzimala jedan keks, covjek pored nje, ne obazirajuci se ni na sta, uzimao je isto tako jedan. Nastavili su tako dok nije ostao samo jedan u paketu i djevojka pomisli: bas me zanima sta ce sada napraviti!!!
Covjek uzme posljednji i podijeli ga na dvoje!
Ovo je zaista previse, pomisli djevojka, sokirana uzme svoje stvari, knjigu, torbu i ode prema izlazu iz cekaonice. Kada se osjecala malo bolje, nakon sto ju je prosla ljutnja, sjela je na mjesto gdje nije bilo nikoga da bi izbjegla neke druge neugodne dogadjaje. Zatvori knjigu i otvori torbu da je ubaci u nju. U tom trenutku ugleda paketic keksa jos uvijek netaknut.
Postidje se kao kradljivac i tek tada shvati da je keks, isti kao njen, bio od gospodina koji je sjedio pored nje, ali koji je, bez sokiranja, nervoze ili prepotencije, podijelio i svoj posljednji komad sa njom, totalno suprotno od nje, kojoj su bili povrijedjeni ponos i osjecaji.

ZAKLJUCAK: Koliko puta u nasem zivotu cemo ili smo pojeli tudji keks, a da to nikad necemo ili nismo ni saznali?
Prije nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i prije nego sto se pocne misliti lose, GLEDAJ sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!

U zivotu postoji 5 stvari koje se ne mogu vratiti:
- Kamen kada je bacen;
- Rijec nakon sto je recena;
- Mogucnost nakon sto je izgubljena;
- Vrijeme kada je proslo;
- Ljubav za koju se NE BORI."
Nazad na vrh Ići dole
Just me
Admin
Just me


Broj poruka : 2300
Datum upisa : 31.05.2012
Lokacija : .ba

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 10, 2012 8:44 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 BjHbf

Dva hodočasnika


Dva kaludjera vraćajući se hodocasca stigli su do gaza neke rijeke. Tamo su ugledali djevojku koja ocito nije znala sta da radi posto je voda bila duboka, a ona nije zaljela da upropasti svoju odjecu. Bez ikakve buke jedan od kaludjera uprtio ju je na ledja, prenio preko rijeke i spustio je na drugu obalu.
Kaludjeri su nastavili svojim putem. Medjutim, posle jedan sat, ovaj drugi kaludjer poceo je da prigovara.-” Sigurno da nije dobro da dotaknes zenu. To je potpuno u suprotnosti sa zabranom bliskog kontakta sa zenama. Kako si mogao da uradis nesto sto se kosi sa monaskim pravilima? Ovo ću reći glavnom starješini… “Kaludjer koji je djevojku prenio preko rijeke nije odgovorio. Nastavio je mirno da ide dok konacno nije odgovorio:-” ja sam je ostavio pored rijeke jos prije jedan sat. Zasto je ti jos uvek nosis u svojim mislima?!”
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:31 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Plakanje_599739303

Ova prica je o vojniku koji se nakon nekoliko godina provedenih u ratu konacno vraca kuci svojoj porodici. Odmah nakon sto je saznao tu vest javio se svojim roditeljima.
- Mama, tata, vracam se kuci! Ali pre toga moram da vas zamolim za jednu uslugu. Imam prijatelja koga bih doveo sa sobom.
- Naravno, odgovorili su roditelji odusevljeni sto ce konacno nakon toliko godina videti svog sina. - Slobodno dovedi svog prijatelja, bili bismo srecni da ga upznamo.
- Postoji samo jedna stvar na koju moram da vas upozorim pre nego sto dodjemo. On je dosta tesko povredjen u ratu. Zgazio je na nagaznu minu i izgubi jednu ruku i jednu nogu. Medjutim, on nema gde drugde da ode, a ja zelim da dodje da zivi sa nama.
- Zao nam je sto to cujemo. Mozda bismo mogli da mu pomognemo da nadje gde ce ziveti.
- Ne, mama, tata, ja zelim da on zivi sa nama!
- Sine, ti ne razumes sta trazis od nas. Osoba sa takvim hendikepom bi bila ogromna obaveza za sve nas. Mi imamo nase zivote i sopstvene probleme i ne mozemo dozvoliti da takva stvar pocne da nas sputava. Mislimo da bi se ipak trebao vratiti kuci sam i zaboraviti na svog prijatelja. Snaci ce se on vec nekako.
U tom trenutku sin je prekinuo vezu. Roditelji ga vise nisu culi. Nekoliko dana kasnije, primili su poziv iz policije. Njihov sin je poginuo prilikom pada sa zgrade. Policija veruje da je samoubistvo u pitanju. Roditelji su otisli da identifikuju telo. Prepoznali su ga, ali na njihov uzas takodje su otkrili i nesto sto nisu znali. Njihov sin je imao samo jednu ruku i jednu nogu.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:32 am

Jednog ga dana potrazi neki covjek i rece:
-Znas li sto sam sve cuo o tvome prijatelju?
-Trenutak, odgovori Sokrat. Prije nego mi ispricas volio bih da prodes jedan brzi test: jesi li to sto mi zelis reci prosijao kroz tri sita?
-Tri sita?
-Da, odgovori Sokrat. Prije nego ispricas neke stvari o drugome, dobro je da uzmes malo vremena i prosijes ono sto zelis reci. To nazivam test od tri sita! Prvo je sito Istine. Jesi li provjerio da je istinito ono sto mi zelis ispricati?
-Ne, pa i nisam. Nisam vidio samo sam cuo kako pricaju.
-Dobro! Ne znas dakle je li to istina. Probajmo iznova: pokusajmo prosijati drugacije, sada cemo uzeti sito Dobrote. Ono sto mi zelis ispricati o prijatelju, je li nesto dobro?
-Ne, bas suprotno! Cuo sam kako se tvoj prijatelj lose ponio.
-Dakle, nastavi Sokrat, zelis mi ispricati lose stvari o prijatelju a nisi siguran jesu li istinite. To i nije bas ohrabrujuce! Jos uvijek mozes proci test, jer je ostalo jos sito Koristi. Je li korisno da mi ispricas sve sto je moj prijatelj napravio?
-Korisno? Pa i ne, ne vjerujem da bi ti to moglo koristiti.
-Dakle, zakljuci Sokrat, ono sto si mi htio ispricati nije Istina, ni Dobro, ni Korisno, pa zasto bi mi pricao. Ne zelim nista znati od onoga sto si mi htio ispricati, i tebi ce biti bolje da sve to zaboravis.
"Medju prijateljima treba voljeti ne samo one, koje zaloste vase nesrece, nego i one koje nam ne zavide na sreci"

Sokrat
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:32 am

Jednom davno, devojka zvana Li–Li se udala i otišla da živi kod svog supruga i njegove majke.
Za veoma kratko vreme Li-Li je shvatila da nikako neće uspeti da se složi sa svojom svekrvom.

Njihovo ponašanje je bilo toliko različito, da se Li-Li jako ljutila zbog mnogih svekrvinih navika, na šta je svekrva pak odgovarala kritikom.
Prolazili su dani, prolazile su nedelje…

Li-Li i njena svekrva nikako nisu prestajale da se raspravljaju i svađaju. Uostalom, činjenica da je Li-Li, shodno staroj kineskoj tradiciji, dužna pokoravati se svekrvi i ispunjavati njene prohteve, dodatno je otežavala situaciju.
Zbog svih tih svađa i nesreća u kući, muž je jako patio.

Na kraju Li-Li više nije imala snage da izdrži lošu narav i ponašanje svoje svekrve, pa je odlučila da što pre nešto preduzme.

Otišla je kod očevog dobrog prijatelja, gospodina Huanga koji prodaje čajeve. Ispričala mu je o celoj situaciji i pitala da li bi on imao da joj proda neki otrov, kako bi ona mogla rešiti problem.
Gospodin Huang se malo zamislio i na kraju rekao: ¨Li-Li , pomoći ću ti da rešiš svoj problem, ali moraš me dobro poslušati i ispuniti ono što ti budem rekao.¨ Li-Li reče : ¨Da, gospodine Huang, učiniću šta god mi kažete¨.

Gospodin Huang ode u stražnju sobicu i vrati se nakon par minuta sa paketom čajeva.

Rekao je: ¨Možeš koristiti otrov koji brzo deluje da bi se oslobodila svoje svekrve, međutim, to može izazvati sumnje kod ljudi. Zbog toga sam ti dao dosta čaja koji će polako trovati njen organizam. Svakog drugog dana pripremi ukusno jelo i stavi pomalo ovih trava u njen obrok. Ipak, moraš paziti da neko ne posumnja na tebe kad ona umre, moraš biti veoma oprezna i promeniti ponašanje prema njoj, budi ljubazna. Nemoj se svađati, poštuj ono što kaže i odnosi se prema njoj kao da je kraljica¨.


Li-Li je bila jako sretna. Zahvalila je gospodinu Huangu i požurila kući da što pre započne sa njenom zaverom ubistva svekrve. Prolazile su nedelje, prolazili su meseci... Li-Li je svaki drugi dan servirala specijalno začinjeno jelo svojoj svekrvi. Sećala se šta joj je gospodin Huang rekao kako da izbegne sumnju u ljudi, tako da je kontrolisala svoju narav, bila je poslušna prema svojoj svekrvi i ophodila se prema njoj kao prema svojoj majci.

Nakon šest meseci cela kućna atmosfera je bila izmenjena.

Li-Li je naučila kako da kontroliše svoju narav toliko dobro, da se čak nikad više nije ljutila ili bila nervozna. Nije imala čak ni jedan razlog za to od svoje svekrve tokom posljednjih šest meseci. Svekrva je delovala puno nežnije, pa se obostrano slaganje zaista primećivalo. Njeno ponašanje prema Li-Li se promenilo, počela je da voli svoju snahu kao svoju rođenu ćerku.
Bez prestanka je pričala svojoj rodbini i prijateljicama kako je Li-Li najbolja snaha koju bi ikad poželela.

Li-Li i njena svekrva su se sada mnogo bolje ophodile jedna prema drugoj, baš kao majka i ćerka.

Muž joj je bio jako sretan videvši šta se događa u poslednje vreme.

Jednoga dana, Li-Li je ponovo otišla kod gospodina Huanga i ponovo ga zamolila za pomoć : ¨Dragi gospodine Huang, molim vas pomozite mi da sprečim otrov da ubije moju svekrvu! Ona je postala divna žena i volim je kao svoju majku. Ne želim da umre od otrova koji sam joj davala!¨

Gospodin Huang se nasmeši i zavrte glavom ¨Li-Li , nemoj ništa brinuti. Nikada ti nisam dao nikakav otrov. Čajevi su bili puni vitamina da poboljšaju njeno zdravlje. Jedini otrov je bio otrov u tvojim mislima i ponašanju prema njoj, ali ni toga više nema, jer je tvoja ljubav prema njoj sve izmenila.¨

U Kini kažu: Osoba koja voli druge, je osoba koju drugi vole.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:33 am

Prolece


Jednog dana, jedan slepi covek sedeo je na stepenicima
jedne zgrade,
sa sesirom blizu svojih stopala i jednim natpisom na kome
je pisalo:
"Slep sam, molim vas pruzite mi pomoc."

Jedan slucajni prolaznik, igrom prilika strucnjak za
reklamu, koji je
tuda prolazio, zaustavio se zapazajuci da je u sesiru
bilo prisutno samo nekoliko metalnih novcica.

Savio se da bi mu pruzio novac, zatim, i bez pitanja za
dozvolu,uzeo je karton, okrenuo ga ispisavsi novi natpis.
U toku popodneva slucajni prolaznik se vratio do slepog
coveka zapazajuci da je njegov sesir ovom prilikom bio pun novcica
i novcanica.

Slepi prosjak prepoznavajuci ga po koraku uputio mu je
pitanje da nije bio on taj koji je nesto napisao na kartonu i
sta je to mogao napisati.

Nasta ce prolaznik odgovoriti:

"Nisam napisao neistinu – samo napisah tvoju poruku na
drugaciji nacin", nasmesi se i izgubi u guzvi.

I tako slepi covek nije saznao da je natpis jednostavno
glasio:

"Danas je prolece … a ja ga ne mogu videti".
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:34 am


Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Hxg7hkntgc

Zivot cine trenuci


U treptaju oka i otkucaju srca uvek je stajao
ceo zivot, a u uzdahu ljubav, a sve to samo u dusu stati moze i ceo
svemir ispuniti u trenu..

Kad nadu prelijes iskrenom zeljom i
sve to uvijes meko u ljubav, sve ce se zvezde nasmesiti i pogledati
tvoju... nemoj se tada zbuniti samo.

Esencijalna vrednost
ljudskoga uma i lepote je u simbolici i gestovima, samo ih treba
prepoznati, a to se naravno jedino srcem moze i zato cuvajte srce svoje.


Koliko god praznina bila duboka i teska, ako je ispunjavamo
lepim mislima i zeljama, mnogo cemo je olaksati i smanjiti njenu
dubinu, a praznine se uvek premoscavaju pogledom u buducnost.

Nikada
ne napustaj sopstvene snove, jer ce ih neko pokrasti,a ti ces onda
ispunjavati tudje i biti nesracan i tuzan celoga zivota..

Samo na stazi ljubavi, cvece mirise na srecu, a sunce ima zlatan sjaj i mozes ga slobodno gledati.

Ne otvaraj dusu na vetrometini, jer ces prehladiti emocije, a one se od toga tesko i sporo lece.

Tvoj zivot je, samo tvoja kutija za nakit i ne ubacuj u nju nepozeljne stvari nikada dragi moj.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:34 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Tears1le

Secaš li se onog dana kad sam te molila
da mi pozajmiš svoj novi auto, koji sam zatim slupala?
Mislila sam da ceš me ubiti,
ali ti to nisi ucinio...
A secaš li se kad sam te nagovorila
da podemo na plažu iako si ti govorio da ce padati kiša,
i kiša je zatim i padala?
Mislila sam da ceš viknuti: »Jesam li ti rekao?!«
Ali ti si ostao miran...
Secaš li se kad sam flertovala sa svima
da kod tebe izazovem ljubomoru,
i ti si bio ljubomoran.
Mislila sam da ceš me ostaviti,
ali ti to nisi ucinio...
Secaš li se kad sam prevrnula tortu od jagoda na tepih tvoga auta?
Mislila sam da ceš me istuci,
ali ti to nisi ucinio...
A seticeš se sigurno i one veceri
kad sam ti zaboravila reci da na slavlje treba doci u vecernjem odelu,
pa si došao u farmerkama?!
Mislila sam da ceš me ostaviti,
ali ti to nisi ucinio...
Istina, mnogo toga nisi ucinio.
Ali uvek si bio sa mnom strpljiv,
voleo si me i štitio.
Za mnoge stvari bih te molila za oproštenje da si se vratio iz rata
Ali, ti se nisi vratio...

Zlatno pravilo:
Samo jednom živimo na ovom svetu.
Sve ono dobro što ga jedni drugima možemo uciniti, ljubaznost koju možemo iskazati, ucinimo odmah.
Ne odgadjajmo to i ne zanemarujmo, jer ovim svetom necemo proci drugi put.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:35 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Sjajlt4

Poznavali su se sest meseci
koliko su i bili zajedno
s vremenom su se upoznali jos bolje,
voleli su se najvise na svetu.
Kad je saznao da ona ima bolesno srce
plakao je sa njom,
kad je ulazila u avion,
kad je isla na operaciju,
nije joj ni rekao vidimo se.
Imala je srece
dobila je novo srce
kad se vratila
nije ga mogla nigde naci
niko joj nije znao reci
gde je.
Kad je pitala mamu gde je ON,
rekla joj je sa suzama u ocima,
zar ti niko nije reko ko ti je dao srce?

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Onionaskupabz8
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:42 am

Što možes danas, ne ostavljaj za sutra



Jednog
dana, moj prijatelj je otvorio jednu od fioka koje su pripadale
njegovoj ženi. Izvadio je zamotuljak u ružinom papiru i pomislio: "Ovo
nije bilo šta, ovo je nešto specijalno."
Odmotao je paketić i
bacio papir, a onda se duboko zagledao u biranu svilu i čipku. Ona je
ovo kupila kad smo bili prvi put u New Yorku, pre otprilike osam ili
devet godina. Nije to nikada upotrebila. Čuvala je za neku "posebnu
priliku".

"Dobro... ja mislim da je sada prilika za to."
Prišao je krevetu i položio rublje pored druge garderobe, koju će ona
imati na sahrani. Njegova žena je umrla. Okrenuo se prema meni i rekao:
"Ne čuvaj nikada ništa za posebne prilike, svaki dan u tvom životu je poseban."

Još
uvek se sećam njegovih reči... one su promenile moj život. Više čitam,
a manje čistim. Više sedim na terasi i uživam u pejzažu, i ne smeta mi
korov u vrtu i nepokošen travnjak. Provodim više vremena s porodicom, a
manje na poslu. Shvatio sam da je život u suštini jedna celina
ispunjena užicima, a ne kurs preživljavanja. Više ništa ne čuvam.
Upotrebljavam moje kristalne čase svaki dan. Obučem moj novi sako, kad
idem u supermarket, ako mi je želja. Ja ne čuvam moj najbolji parfem za
specijalne izlaske, ja ga upotrebljavam uvek kad poželim. Fraze:
"jednog dana" i "jednog od ovih dana" nestale su iz mog rečnika. Ako
nešto vredi videti, slušati ili raditi, onda ja to želim videti,
slušati ili raditi SADA.

Nisam siguran u to, šta bi žena mog
prijatelja uradila, da je samo znala da je neće biti ovde sutra. Mislim
da bi bila više u kontaktu sa svojom familijom i najbližim
prijateljima. Ona bi možda nazvala svoje stare prijatelje i molila za
oproštaj zbog nekih nesporazuma, i pomirila se s njima. Verujem da bi
išla da jede u kineski restoran, to je bila njena omiljena hrana.

Upravo
ove neuradjene male stvari što meni smetaju. Smeta mi što sam prestao
da vidjam moje dobre prijatelje koje sam ja "jednog dana" hteo nazvati.
Smeta mi što ne pišem pisma, koje sam mislio pisati "jednog od ovih
dana". Smeta mi i žalosti me da nisam rekao mojim roditeljima, mojoj
braći i deci, češće, koliko ih volim. Sada pokušavam da ne zakasnim, ne
držim po strani, ili čuvam nešto, što može obogatiti naš život smehom
ili radošću. I svaki dan kažem sebi samom, da je danas jedan poseban
dan... Svaki dan, svaki sat, svaki minut... je poseban.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:43 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 173134925_555f4cc09a

Dakle, ti bi zelio da razgovaras sa mnom?" rece Bog
"ako imas vremena" reko

Bog se nasmesi
"moje je vreme vecnost"
"sta si me hte pitati?"
"sta te najvise iznenadjuje kod ljudi?"

Bog odgovori:
"sto im je detinstvo dosadno
zure da odrastu,
a potom bi zeleli ponovo biti deca

sto trose zdravlje da bi stekli novac,
pa potom trose novac da bi vratili zdravlje

sto razmisljaju teskobno o buducnosti,
zaboravljajuci sadasnost
na taj nacin ne zive ni u sadasnosti ni u buducnosti

sto zive kao da nikada nece umreti,
a onda umiru kao da nikada nisu ziveli"

Bog me primi za ruku
ostadosmo na trenutak u tisini
tada upita:

"kao roditelj, koje bi zivotne pouke
zelio da tvoja deca nauce?"

osmehujući se, Bog odgovori:

"da nauce da nikoga ne mogu prisiliti da ih voli
mogu samo voleti

da nauce da nije najvrednije ono sto poseduju,
nego ko su u svom zivotu

da nauce kako se nije dobro uporedjivati s drugima

da nauce kako nije bogat onaj covek koji najvise ima,
nego onaj kojem najmanje treba

da nauce kako je dovoljno samo nekoliko sekundi
da se duboko povredi voljeno bice,
a potom su potrebne godine da se izleci

da nauce oprastati,
tako da sami oprastaju

da spoznaju kako postoje osobe koje ih nezno vole,
ali to ne znaju izreci niti pokazati

da nauce, da se novcem moze kupiti sve,
osim srece i ljubavi

da nauce da dve osobe
mogu promatrati istu stvar,
a videti je razlicito

da nauce da je pravi prijatelj
onaj koji zna sve o njima,
a ipak ih voli

da nauce kako nije uvek dovoljno
da im drugi oproste
moraju i sami sebi oprastati

ljudi ce zaboraviti sta si rekao
ljudi ce zaboraviti sta si ucinio

ali nikada nece zaboraviti - kakve si osecaje u njima probudio.......

Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:44 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Milk_glass-300

ČAŠA MLEKA


Jednog dana siromašni mladić je prodavao odeću
od vrata do vrata da bi zaradio novac za školovanje.
Shvatio je da ima u džepu samo 10 centi, a bio
je gladan i odlučio je da u sledećoj kući zatraži hranu.
Izgubio je osjećaj gladi kad je na
vratima sledeće kuće ugledao lepu ženu.
I umesto hrane zatražio je čašu vode.
Zapazila je da je mladić veoma gladan i mlada žena mu je
donela veliku čašu mleka. Popio ju je polako i tada je zapitao:
- Koliko vam dugujem?
- Ništa mi ne duguješ -odgovorila je ona
- Moja majka nas je naučila da nikom ništa ne naplaćujemo
kad radimo to iz milosrđa.
- Onda Vam hvala od sveg srca-zahvalio se mladić.
Godinama kasnije, ova mlada žena se smrtno razboela.
Lokalni doktori nisu znali o čemu se radi pa su je
poslali u bolnicu na preglede.
Doktor Howard Kelly je pozvan kao konsultant za njen slučaj.
Kada je čuo ime mesta iz kojeg pacijent dolazi- sećanja su
se probudila u njemu.
Ustao je i otišao u njenu sobu. Kada je ušao u sobu
prepoznao je ko je pacijent. Bila je to žena koja mu je
dodala čašu mleka.Vratio se u sobu za konzultacije,
odlučan da učini najbolje što može da joj spasi život.
Od tada je poklanjao posebnu pažnju njenom lečenju.
Posle duge bitke s bolešću-ona je preživjela.
Doktor Kelly je ostavio poruku da se konačni račun
dostavi njemu na overu. Pogledao ga je, napisao
nešto na marginama i poslao ga je u njenu sobu.
Pomislila je da ce račun za bolnicu morati plaćati kroz
celi svoj život. Ali kada ga je otvorila…
Nešto što je bilo napisano na marginama joj je skrenulo pažnju.
Pročitala je reči:
plaćeno u potpunosti čašom mleka.
Doktor Howard Kelly


Dodala bi uz ovu pricu, da se vrata nikad ne zatvaraju iza sebe!
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:45 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Vod2

VODONOSA


Vodonoša je imao dva velika keramička krčaga.
Nosio ih je na obramici okačene na krajevima. Jedan krčag je imao pukotinu dok je drugi bio ispravan,
i uvijek je uspijevao da prenese jednu te istu količinu vode.
Put od izvora do kuće je bio dug i uvijek je u naprslom
krčagu donosio polovicu sadržaja vode do kuće.
Trajalo je to tako dvije cijele godine, iz dana u dan.
Naravno cijeli krčag je bio ponosan na sebe kako je
do kraja uspješno ispunio obvezu, dok se siroti naprsli
krčag sramio, osjećao se poniženo i potišteno, što je
uvijek ispunjavao samo polovicu obveze.
Jednog dana nakon dvije godine obratio se vodonoši na izvoru.
- Sram me je, jer voda kaplje iz mene na cijelom putu do kuće.
Vodonoša mu je odgovorio:
- Da li si primjetio, da cvijeće buja i napreduje samo na tvojoj,
a ne na strani drugog krčaga? To je zato tako, jer sam ja
uvijek znao za tvoj nedostatak, i uvijek sam te podržavao i
nosio sa te strane.
Svaki dan si ih zaljevao, kada smo se vraćali. Dvije godine
uživam u ovom prekrasnom cvijeću, kojim ukrašavam
svoj stol. Da nisi takav, kakav jesi, onda ni ova ljepota
ne bi ukrašavala moj dom.
Svatko od nas ima poneku manu. Svi smo mi pomalo
naprsli krčazi. Ali, ovi lomovi i mane koje su u svakome
od nas, čine nam život zanimljivijim, interesantnijim i
vrednijim. Samo treba uvažavati svakoga
onakvim kakav jeste, i gledati dobru stranu u ljudima.
Ne možeš biti sretan sve dotle, dok ne naučiš
iskreno da voliš, i ne nađeš svoje mjesto na svijetu.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 9:45 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Mnoj4hjkrf

OSECANJA



Jednom davno su se sva ljudska osecanja i svi ljudski kvaliteti nasli na jednom sakrivenom mestu na Zemlji. Kada je Dosada zevnula po treci put, Ludost je, uvek tako luda, predlozila : “ Hajde da se igramo zmurke! Ko se najbolje sakrije, pobednik je medju osecanjima.“ Intriga je podigla desnu obrvu, a Radoznalost je, ne mogavsi precutati zapitala : “ Zmurke? Kakva je to igra?“" To je jedna igra „, zapocela je da objasnjava Ludost, “ u kojoj ja pokrijem oci i brojim do milion, dok se svi vi ne sakrijete. “ Kada zavrsim sa brojenjem, polazim u potragu i koga zadnjeg pronadjem taj je pobednik.

Entuzijazam je zaigrao, pratilo ga je Odusevljenje. Sreca je toliko skakala da je nagovorila na igru i Sumnju i Apatiju koje nikada nista nije interesovalo.

Ali nisu svi htjeli da se igraju. Istina je bila protiv sakrivanja, a i zasto bi se sakrivala ? Ionako je uvek na kraju svi pronadju.

Ponos je mislio da je to glupa ideja, iako ga je zapravo mucilo sto on nije bio taj koji se setio da predlozi igru.

Oprez nije hteo da rizikuje.

“ Jedan, dva, tri… “ pocela je da broji Ludost.

Prva se sakrila Lenjost koja se, kao i uvek, samo bacila iza prvog kamena na putu.

Vera se popela na nebo, Zavist se sakrila u senu Uspeha koji se muceci popeo na vrh najviseg drveta.

Velikodusnost nikako nije mogla da odluci gde da se sakrije jer joj se svako mesto cinilo savrsenim za jednog od njenih prijatelja.

Lepota je uskocila u kristalno cisto jezero, a Sramezljivost je provirila kroz pukotinu drveta. Krasota je nasla svoje mjesto u letu leptira, a Sloboda u dahu vetra.

Sebicnost je pronasla skroviste, ali samo za sebe. Laz se sakrila na kraju duge ( laze, bila je na dnu okeana ), a Pozuda i Strast u krateru vulkana.

Zaborav se zaboravio sakriti, ali to nije vazno. Kada je Ludost izbrojala 999.999, Ljubav jos nije pronasla skrovise jer je bilo sve zauzeto. Ugledavsi ruzicnjak, uskocila je, prekrivsi se prekrasnim pupoljcima.

“ Milion „, zavikala je Ludost i zapocela svoju potragu.

Prvu je pronasla Lenjost, iza najblizeg kamena. Ubrzo je zacula Veru kako raspravlja o teologiji sa Bogom, a Strast i Pozuda su iskocile iz kratera od straha. Slucajno se i tu nasla Zavist i naravno Uspeh, a Sebicnost nije trebalo ni traziti. Sama je izletela iz svog savrsenog skrovista koje se pokazalo pcelinjom kosnicom. Od tolikog trazenja Ludost je ozednela i tako u kristalnom jezeru pronasala Lepotu.

Sa Sumnjom joj je bilo jos lakse jer se ona nije mogla odluciti za skroviste pa je ostala da sedi na obliznjem kamenu.

Tako je Ludost malo po malo, pronasla gotovo sve.

Talenat u zlatnom klasju zita, Teskobu u izgoreloj travi, Laz na kraju duge ( laze, bila je na dnu okeana ), a Zaborav je zaboravio da su se uopste igrali.

Samo Ljubav nije mogla nigdje da pronadje. Pretrazila je svaki grm i svaki vrh planine i kada se vec razbesnela, ugledala je ruzicnjak. Zasla je medju ruze, uzela suvu granu, i besna i iznemogla, pocela da udara po predivnim ruzinim pupoljcima.

Odjednom se zacu bolan krik. Ruzino trnje izgrebalo je Ljubavi oci. Ludost nije znala sta da radi.

Pronasla je Pobedu, osecaj nad osecajima, ali Ljubav je ostala slepa.

Plakala je i molila Ljubav da joj oprosti i na kraju odlucila zauvek ostati uz Ljubav i pomagati joj.

Od tada je Ljubav pobednik nad osecajima, ali je ostala slepa, a Ludost je uvek prati.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Mudre, zanimljive i poucne price
Nazad na vrh 
Strana 2 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Nase mudre misli
» Mudre misli, citat i izreke
» KRATKE PRIČE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Night fairy :: Riznica - Treasury :: Mudrosti-
Skoči na: