Night fairy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


PUT, ISTINA I ZIVOT
 
PrijemPortalLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Mudre, zanimljive i poucne price

Ići dole 
3 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:19 am

Mladi par se doselio u ulicu. Sledećeg jutra, dok su doručkovali, žena opazi komšinicu kako širi veš.
- Kako joj je prljav veš - rekla je
- Možda joj je potreban drugi prašak, a možda uopšte i ne zna prati.
Muž je ćutke posmatrao, i nije ništa komentarisao.
Svaki put kada je komšinica širila veš, padali bi isti komentari.
Mesec dana kasnije, žena je bila u čudu kada je videla da je komšinicin veš čist kao sneg.
- Pogledaj, konačno je naučila da pere. Ko li je naučio - rekla je mužu.
Muž joj odgovori - Niko, ja sam oprao naše prozore.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:22 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Ls6mzjzp9r

Posmatraj stablo. Razmišljaj o njemu kroz godišnja doba. Videćeš kako nailazi na mnoga iskušenja.



U proleće, radovaćeš se gledajući ga kako mu cvetaju pupoljci. Možda i
nećeš zapaziti kako teško podnosi kasne snegove i hladne vetrove koji
dolaze sa severa.

Sviđa ti se stablo kako se lagano njiše na
toplom letnjem suncu? Ali možda nećeš shvatiti kako je žedno u sušnim
razdobljima. Možda nećeš čuti vapaje za toplom letnom kišom kako bi
utolilo žeđ.

Sviđaju ti se sjajne šarene boje njegove jeseni,
kad se stapa s drugim stablima kako bi ti mogao uživati u prelepom
predelu? Ali primećuješ li njegovo ukočeno telo na hladnoj kiši u
ledenom januaru? Uočavaš li zebnju kad mu vetrovi odnose list po list?

Zimi
će ti se svideti vijugave siluete koje beli sneg i hladnoća stvaraju na
njegovim granama. Ali čuješ li kako mu grane pucaju od studeni i težine
snega?

Promatraj stablo. Razmišljaj o njemu od jednog do drugog godišnjeg doba. Pored lepote uoči patnju.

I reci sebi: slično mi je. Ima svoja godišnja doba kao i ja. U njima
otkriva svoju lepotu. U njima prolazi svoje kušnje. Jer život, čoveka
ili stabla, ima lepih dana ali i nevremena, oluja, grada, suše…

Ne postoji život bez iskušenja. Nemoj misliti da život nije zaslužio
življenje. Suprotno. Svako iskušenje skriva jedan trezor. Otkrićeš ga
ako razbiješ školjku patnje. Na dnu se nalazi blago: ono će promeniti
tvoj život u blistavi dragi kamen.

Iskušenje te može srediti.
Matirati. Može se sručiti na tebe kao što se prirodna nepogoda sruči na
stablo. Ali iskušenje je poziv na uzdignuće. Zamisli šta bi bilo od
leptira da ne želi izaći iz čaure. Zamisli koliko bi nestalo lepote kad
gusenice ne bi prihvatile iskušenje promene.

Čovek raste
menjajući se: od razdora u susret, od napuštanja u prihvatanje. Tako
zrijemo prihvatajući mnoga umiranja čitavoga životnog veka, umiranja
vode u nova rađanja.

Ne trči prema iskušenjima. Pusti godišnjim dobima da se pobrinu za taj posao.

Ali kad se iskušenja ispreče na putu, ne beži. Ne odustaj. Uspravi se.
Guraj napred. Idi dalje. Posmatraj stablo. Misli o njemu kroz godišnja
doba. I uči se od njega.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:52 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Eabzgxco6s

POSTOJI LI ZLO?



Univerzitetski profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje:

Je li Bog stvorio sve sto postoji??

Jedan student mu je smelo odgovorio: Da, Bog je stvorio sve sto postoji!?

Bog je sve stvorio? upita profesor jos jednom.

Da, profesore? odgovori student.

Profesor ce zatim: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo.

Buduci da zlo postoji a uzevsi u obzir princip da nas odredjuje ono sto radimo, onda je i Bog zao!?

Student je ostao cutke, a profesor je pun sebe konstatovao kako je jos jednom dokazao da je ono sto hriscani veruju zapravo mit.

Drugi je student podigao ruku i pitao profesora sme li ga nesto pitati.

Naravno, odgovori profesor.

Student ustade i rece: Profesore, postoji li hladnoca?

Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?

Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.

Mladic je odgovorio: Zapravo profesore, hladnoca ne postoji.
Prema zakonima fizike, ono sto mi smatramo hladnocom u stvarnosti je odsustvo toplote. Svako telo ili objekt prema proucavanju ima ili prenosi energiju, a toplota je ono sto cini dateloima ili prenosi energiju. Apsolutna nula znaci potpunu odsutnost toplote. Sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoca ne postoji. Mi smo stvorili tu rec da opisemo kako se osecamo ako nemamo toplotu. Student nastavi sa pitanjima: Profesore, postoji li tama??

Profesor odgovori: Naravno da postoji…

Student ce na to: Opet niste u pravu profesore…. ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svetla. Svetlo mozemo proucavati, ali tamu ne. Zapravo, mozemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo belo svetlo u mnoge boje i proucavati razlicite duzine svetlosnih talasa za svaku boju. Ne mozemo meriti tamu. Najobicniji zrak svetla moze prodreti u svet tame i prosvetliti je. Kako mozete znati koliko je odredjeni prostor mracan? Merite kolicinu prisutnog svetla. Nije li ovo tacno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opisu sta se dogadja kada nema svetla….

Na kraju, mladic upita: Profesore, postoji li zlo?

Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: Naravno, kao sto sam vec rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najcesce u svakodnevnim primerima covekove necovecnosti prema drugim ljudima… u zlocinima i nasilju sirom sveta. Ove manifestacije nisu nista drugo nego zlo.

Na to ce student: Profesore, zlo ne postoji ili barem ne postoji po sebi. Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Bas kao i tama i hladnoca, to je pojam koji su ljudi stvorili da opisu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vere i ljubavi, koje postoje bas kao sto postoje svetlo i toplota. Zlo je posledica onog sto se dogodi kada u covekovom srcu ne postoji Bozja ljubav. Bas poput hladnoce koju dozivljavamo u odsustvu toplote ili poput tame koja se dogadja kada nema svetla.

Profesor je seo.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:53 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Dmfag3oi76

VOLIM TE

- Šta se kaže kada nekoga voliš?
- Pa…”VOLIM TE” – reče on.

- A ako se uplaši?
- To znači da nije spreman da ga voliš. – reče on.

- I šta se tada radi?
- Čekaš ga. – reče on.

- Kako to?
- Čekaš ga dok ne bude spreman. – reče on.

- A ako nikada ne bude spreman.
- “Ako” su tri mala slova koja, postavljena ispred jedne rečenice, mijenjaju mnogo stvari… – reče on.

- A šta mu onda kažeš? Lažeš li ga?
- Ne, nastavljaš da ga voliš… – reče on.

- A šta se radi, kada voliš nekoga? Ženite li se?
- Ne. – reče on.

- A zašto se onda svi žene?
- Zato što ne znaju, kako je kada se voli? – reče on.

- Ko zna?
- Ti znaš! – reče on.

- Zašto?
- Zato što nekoga voliš… – reče on.

- Zašto misliš tako?
- Inače me ne bi pitala. – reče on.

- A šta radiš, kada ti neko kaže “VOLIM TE”?
- Vjeruješ mu! – reče on.

- Zašto?
- Razumjećeš, kada ti neko kaže “VOLIM TE”! – reče on.

- Zašto misliš, da mi nisu govorili?
- On ti to nije rekao – reče on.

- A ja, kada sam ga srela?
- Kada su se izlazak i zalazak sunca spojili u jedno… – reče on.

- Kako to?
- Razumjećeš, kada ti neko kaže “VOLIM TE”! – reče on.

- A šta radiš, kada te neko upita “VOLIŠ LI ME”?
- Ništa. – reče on.

- Zašto?
- Zato što, ako ga voliš, on će to znati…i neće imati potrebu da te to pita. – reče on.

- A zašto onda svi jedni drugima stalno govore “VOLIM TE”?
- Zato što nisu sigurni… – reče on.

- U šta?
- U svoju ljubav! – reče on.

- A šta se dešava kada ljubavi nestane?
- Ništa. – reče on.

- Zašto?
- Zato što ljubavi ne može nestati! – reče on.

- A zašto se onda ljudi razvode?
- Ljubav i brak nemaju ništa zajedničko. – reče on.

- Je li ti znaš sve odgovore?
- Ne… – reče on.

- Pa kako mi onda odgovaraš?
- Sa velikom željom! – reče on.

- Znaš šta?
- Šta? – reče on.

- VOLIM TE!
- Znam! – šapnu tiho on.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:54 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Xvteqhyxaj


RAZGOVOR ČOVEKA I ANĐELA

Čovek jednom upita svog bezmerno strpljiva anđela:

- Reci mi kako da odrastem?
- Ima samo jedan način - odgovori mu anđeo. - Da umreš sebi.
- Hteo bih - reče čovek - ali nikada ne uspevam dovoljno.
- A što je dovoljno? - obodri ga anđeo. -
Čovek si i valja da ideš hrabro.
Nemoj nikada uvečer zastati da prebrojiš koliko si stekao, a koliko izgubio.
Reci jednostavno - hvala, sutra ćemo nastaviti rasti od tamo gde smo stali,
od tamo gde smo pali.
Tako će sutrašnjem danu svanuti čim te ugleda.
I svi prethodni dani bit će poput cvetova posađenih uz tvoj put."
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:55 am

SVE DOK NAS SMRT NE RASTAVI


Kada sam stigao kući, večera je već bila na stolu. Svojoj supruzi sam rekao da za nju imam važnu vest. Sela je da me, kao i uvek, sasluša. Gledala je u mene i očekivala tu važnu vest koju ću joj reći.
Bože, kakvu ću joj samo bol sada naneti. Hoće li to ona moći podneti? Jezik se zapliće. Osećam da neću moći izgovoriti ono što želim, a moram. Sakupljam snagu i uspevam izgovoriti: "Želim da se razvedemo". Pređoše te teške reči preko moga jezika i raniše ovu slabašnu ženu. Vidim da joj je teško. Bol koja se jasno vidi u njenim izmorenim očima je veća od nje. Tako je velika da se ne može opisati. Samo je uspela upitati: "A zašto?"
Njeno pitanje sam zanemario, kao da ništa nije ni rekla. Više nije bilo reči. Njih je zamenio njen plač. Poluglasno reče: "Pa ti nisi čovek!"
Celu noć je plakala i verovatno razmišljala zašto joj to činim. Stvarni razlog nisam mogao izneti. Kako da kažem da među nama više nema ljubavi i da sada volim drugu ženu!? Tačno je da među nama više nije bilo one stare ljubavi.
Ujutro sam joj dao papire da potpiše sporazumni razvod braka, prema kome joj ostavljam stan, auto i 30% deonica koje posedujem u jednoj velikoj kompaniji. Samo ih je pogledala i pocepala. U braku smo već 10 godina, a sada smo samo dva stranca pod istim krovom. Među nama više nema bliskosti. Udaljili smo se jedno od drugoga. Njeno cepanje papira prihvatio sam kao nepotrebno odugovlačenje, ali od moje namere ne može me ništa odvratiti. Volim Džejn i tu činjenicu ne može ništa promeniti. Ono što sam sedmicama planirao, počinje se ostvarivati.
Uveče sam se kući vratio kasno. Zatekao sam svoju suprugu kako nešto piše. Večeru nisam očekivao niti želeo pa sam odmah otišao na spavanje. Čitav dan proveo sam sa Džejn i umorio sam se. U ponoć se budim i vidim da ona još uvek nešto piše. Tome nisam pridavao nikakav značaj pa sam ponovo zaspao.
Ujutro su na mom stolu bili papiri koje je ona te noći pisala. Napisala je uslove pod kojima će potpisati ugovor o sporazumnom razvodu braka. Bili su to čudni zahtevi. Nije za sebe tražila ništa, osim jednog meseca koji bi još trebalo da provedemo zajedno. Tražila je da u tom periodu, pred drugima, postupamo onako kako se ponaša svaki normalan bračni par. Obrazložila je to činjenicom da naš sin ima ispite u školi, a ona ne želi da naš razvod loše utiče na njegov uspeh. Bez razmišljanja sam pristao na to. Ali, ona ima još jedan uslov. Želi da svako jutro radim ono što sam učinio prvo jutro u našem bračnom životu. Traži da je svako jutro na rukama iznesem iz spavaće sobe.
Pomislio sam da već gubi razum. Međutim, ako je to njena poslednja želja i to ću ispoštovati. Ta, mesec će brzo proći i ja ću biti slobodan.
O tim čudnim uslovima sam obavestio Džejn, a ona je podrugljivo primetila da je to njen poslednji bezuspešni pokušaj da izbegne razvod braka.
Sa suprugom već dugo vremena nisam delio postelju, ali kada sam je prvo jutro uzeo u naručje, moja osećanja prema njoj se probudiše. Sećanja su navirala. Bila su živa i snažna. Nisam ih se mogao osloboditi. Moj prvi dan braka sa ovom ženom je izašao na površinu.
Naš sin je video kako sam njegovu mamu uzeo u naručje, i počeo vikati: "Tata nosi mamu!" Osetio sam nekakvu gorčinu u grlu. Šta bi moj sin rekao da zna šta ja činim njegovoj mami!? Ne zna on koliku joj bol nanosim. Poneo sam je kroz dnevni boravak do kućnog praga, onako kako sam to učinio pre 10 godina. A ona je zatvorila oči i prošaputala: "Molim te, nemoj još govoriti detetu o našem razvodu". Klimnuo sam glavom, potvdivši da neću.
Kada sam krenuo na posao, ona je stajala na autobuskoj stanici. Idemo u istom pravcu, ja sam sam u autu, a ona čeka autobus. Pored nje sam prošao kao da je ne poznajem. To nikada ne mogu zaboraviti.
Sledećeg dana, dok sam je nosio, njen miris me podsetio na srećne dane našeg bračnog života. Uvideo sam da sam je potpuno zapostavio. Vreme je ispisalo blage crte po njenom licu. Više nije mlada i lepa kao nekada. I njena kosa se promenila. Jedno pitanje me mučilo: Kakav sam ja to čovek i da li joj činim nepravdu!?
Četvrti dan, dok sam je nosio na svojim rukama, vratila se ona nekadašnja bliskost prema toj ženi. Bio je to jak osećaj koji me potpuno nadvladao. Darovala mi je deset nalepših godina svoga života. Bila je prema meni dobra i poslušna. Takva žena je pravo blago. Svaki naredni dan je jačao ta osećanja prema njoj. Džejn o tome nisam ništa govorio. Iz dana u dan moja supruga je bila sve lakša. Nije je bilo teško nositi. Mislio sam da gubi težinu zbog briga i nešeg skorog rastanka. Za ženu nema većeg udarca od razvoda braka.
Jednog dana sam promatrao kako traži odeću da se obuče. Sva odeća joj je bila velika. Tada sam znao da mi je lako da je nosim zato što je smršala.
Kada sam je poslednje jutro uzeo u naručje, nisam mogao ni jednog koraka krenuti napred. Naš sin je već bio u školi. Ostali smo sami u kući. Nisam vjerovao da se tako nešto može dogoditi. Bez nje više nisam mogao. Mome kajanju nije bilo kraja. Spustio sam je na krevet, zagrlio i zaplakao. Molio sam je da mi oprosti i govorio: "Sve do sada nisam znao koliko si dobra i šta mi značiš!"
Zatim sam istrčao iz kuće, seo u auto i otišao do Džejn. Pred njenom kućom istrčao sam iz auta ne zatvorivši vrata. Bojao sam se zadržavanja pred njenom kućom, da se ne bih predomislio i ponovo promenio svoju odluku. Džejn me je čekala pred svojim vratima sa osmehom na licu. Rekao sam: "Džejn, žao mi je, ali ja se nikada neću razvesti od svoje supruge!" Moje reči su je izbezumile. Bila je nepomična. Kroz suze je izustila: "Jesi li ti normalan!?" Ponovo sam se izvinuo, a ona me ošamarila i zalupila kućnim vratima.
Monotoniju u moj brak donele su sitnice. Nismo se jedno od drugoga udaljili zato što se ne volimo. Nedostajali su nam samo poneka lepa reč i lep postupak. Nosio sam je na svojim rukama samo mesec dana i sreća se vratila u našu kuću. Vraćajući se od Jane, doneo sam čvrstu odluku da ću od sada svako jutro nositi svoju suprugu u naručju, sve dok nas smrt ne rastavi.
Svratio sam u cvećaru da kupim supruzi buket cveća. Prodavačica me upita: "Što ćemo napisati na podsetnici?" Sav srećan rekao sam: "Nosiću te u naručju sve dok nas smrt ne rastavi".
Požurio sam kući da je obradujem. Ušao sam u njenu sobu, ali... Moja draga supruga ležala je nepomično. Napustila je ovaj svet.
Saznanje da se moja plemenita supruga mesecima borila s tumorom, a da mene o tome nije ni obavestila, pogodilo me kao grom iz vedra neba! Zato je ona onako naglo oslabila. Poštedila me brige i tuge, a ja sam je povredio na najgori mogući način. Okrenuo sam joj leđa kada joj je bilo najteže. Bio sam potpuno zaslepljen i zaveden. Možda će ona meni i oprostiti, ali ja to sebi nikada neću oprostiti.
Znala je da na ovom svetu neće dugo ostati pa je želela našeg sina poštedeti trauma kojima bi bio izložen da smo se rastali. Želela je da se naš sin mene seća kao čoveka koji je iskreno voleo njegovu mamu.
Udoban stan, luksuzni automobil, deonice i velika ušteđevina nisu garancija za sreću u braku. Sitnice čine život i ljude usrećuju.
Nađite vremena za svog životnog saputnika.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:56 am

Naucio sam...
Najbolji skolski sat je sjediti na podu ispred nogu starije osobe.
Naucio sam...
Kada si zaljubljen, to se vidi.
Naucio sam...
Kada mi samo jedna osoba kaze "uljepsao si mi dan"... onda je moj dan nesto sasvim drugo.
Naucio sam...
Da je najmirniji osjecaj na svijetu, kada ti dijete zaspi u narucju.
Naucio sam...
Da je biti ljubazan vaznije nego biti u pravu.
Naucio sam...
Da nikada ne smijes reci ne poklonu od deteta.
Naucio sam...
Da uvijek mozes za nekoga moliti, kad nema snage da si moze pomoci na drugi nacin.
Naucio sam...
Da ti je, bez obzira koliko ozbiljnosti zivot zahtijeva od tebe,uvijek potreban prijatelj s kojim se mozes glupirati.
Naucio sam...
Da je ponekad sve sto neko treba, necija ruka za drzanje i srce za
razumijevanje.
Naucio sam...
Da su najjednostavnije setnje u ljetnim vecerima s mojim ocem, dok sam bio dijete, ucinile za mene cudo kada sam odrastao.
Naucio sam...
Da je zivot kao rola toaletnog papira, sto je blize kraju brze ide.
Naucio sam...
Da trebamo biti zahvalni sto nam Bog ne daje uvijek ono sto trazimo. Da se novcem ne mogu kupiti cast i stalez.
Naucio sam...
Da mali svakodnevni dogadjaji cine zivot spektakularnim.
Naucio sam...
Da je ispod svacijeg tvrdog oklopa neko ko zeli biti cijenjen i voljen.
Naucio sam...
Bog nije sve ucinio u jednom danu. Zasto ja mislim da mogu?
Naucio sam...
Da cinjenice, ako ih ignoriram ili izbjegavam, ne mjenjam.
Naucio sam...
Kada planiras osvetiti se nekome, time samo dozvoljavas sebi da te ta osoba nastavi vrijedati.
Naucio sam...
Da ljubav, a ne vrijeme, lijeci sve rane.
Naucio sam...
Najlaksi nacin da kao osoba rastem, je da se okruzim ljudima koji su pametniji od mene.
Naucio sam...
Da svako koga sretnes, zasluzuje da ga pozdravis s osmjehom.
Naucio sam...
Da nitko nije perfektan, dok se ne zaljubis u njega.
Naucio sam...
Da je zivot tvrd i zahtjevan, ali da sam ja zilaviji i izdrzljiviji.
Naucio sam...
Da dobre prilike nikada nisu izgubljene; netko ce se uvijek posluziti onima koje ti propustis.
Naucio sam...
Kada se naucis zivjeti u luci gorcine, sreca ce se uvijek sidriti negdje drugdje.
Naucio sam...
Da bih volio da sam svom ocu, prije nego sto je umro, jos jednom rekao da ga volim.
Naucio sam...
Da treba razdavati rijeci koje su njezne i mekane, jer ces ih sutra mozda morati pojesti.
Naucio sam...
Da je osmjeh jedan jeftin nacin da popravis svoj izgled.
Naucio sam...
Da ne mogu odabrati kako se osjecam, ali da mogu odabrati sto cu napraviti u vezi toga.
Naucio sam...
Da si, jednom kad ti novorodjeno unuce uhvati mali prst svojom sacicom, zarobljen dozivotno.
Naucio sam...
Da svi zele zivjeti na planini, ali da se sva sreca i rast dogadaju dok se uspinjes.
Naucio sam..
Da je dobro davati savjet samo u dva slucaja: kada ga netko trazi ili kada je pitanje zivota i smrti.
Naucio sam...
Sto imam manje vremena, vise stvari mogu napraviti.
Naucio sam...
Ujed psa nece proci ako psa ubijes.

Andz Roonez
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:57 am

KROCITE SMIRENO KROZ BUKU I STRKU I NE POZELITE MIR, KOJI DONOSI VJECNA TISINA.
TRUDITE SE, ALI BEZ POTCINJAVANJA, DA BUDETE U DOBRIM ODNOSIMA SA SVIM LJUDIMA.
GOVORITE SVOJU ISTINU TIHO I JASNO, I SLUSAJTE STA VAM DRUGI GOVORE, JER CAK I DOSADNI I NEUKI IMAJU SVOJU PRICU.
IZBJEGAVAJTE GLASNE I AGRESIVNE OSOBE – ONE UZNEMIRAVAJU DUSU!
UPOREDJUJUCI SEBE SA DRUGIM LJUDIMA MOZETE POSTATI SUJETNI I OGORCENI, JER CE UVIJEK BITI GORIH I BOLJIH OD VAS.
UZIVAJTE U SVOJIM DOSTIGNUCIMA, KAO I U SVOJIM PLANOVIMA.
VODITE RACUNA O SVOM ZVANJU, MA KOLIKO SKROMNO BILO, JER TO JE NESTO STO STVARNO POSJEDUJETE U OVOM NEMIRNOM I PROMJENJIVOM VREMENU.
BUDITE SVOJI!
POSEBNO NE ISKAZUJTE LAZNU NAKLONOST, NITI BUDITE CINICNI U LJUBAVI.
UNATOC SVIM PREVARAMA I RAZOCARENJIMA LJUBAV UVIJEK ISPOCETKA NICE, POPUT TRAVE.
BRIZLJIVO POSTUPAJTE SA ISKUSTVOM KOJE VAM DONOSE GODINE, I DOSTOJANSTVENO IM PREDAJTE MLADOST.
RAZVIJAJTE SNAGU DUHA, DA VAS ZASTITI OD IZNENADNIH NEDACA.
NE MUCITE SEBE SUMNJAMA I NEGATIVNIM RAZMISLJANJIMA. PREVISE JE STRAHOVA RODJENO U SAMOCI I PREMORENOSTI ZIVOTOM.
ISPOD ZDRAVE DISCIPLINE BUDITE NJEZNI PREMA SEBI.
VI STE DIJETE SVEMIRA, I JEDNAKO KAO I STABLA I ZVIJEZDE I VI IMATE PRAVO BITI OVDJE.
I BEZ OBZIRA DA LI JE TO VAMA JASNO ILI NE, SVEMIR SE RAZVIJA TACNO ONAKO KAKO TREBA.
ZATO, BUDITE U MIRU BOZIJEM, MA STO ZA VAS ON BIO, I MA KAKVI BILI ZADACI U OVOJ LUDNICI, SACUVAJTE MIR U SVOJOJ DUSI.
SA SVIM SVOJIM PREVARAMA, SVOJOM ISTROSENOSCU I IZGUBLJENIM SNOVIMA, OVO JE JOS UVIJEK PREDIVAN SVIJET.
CUVAJTE SEBE, ULOZITE SVE STO IMATE I JESTE, I BUDITE SRETNI.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:58 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Be828e49fd3ee9bcaa65edf


VINOGRAD


Na stolu je bila korpa srednje veličine sa vrlo ukusno raspoređenim voćem. Dve banane, limun, jedna jabuka, šljive… ali domaćin je bio najviše ponosan na krupan grozd crnog "Hamburga” za koji je on kategorično tvrdio da je rodio usred vreže "bele tele", kako se nazivala jedna od vrsta belog grožđa koja je uspevala u njegovom kraju. I tada je počelo kolektivno ismejavanje, omiljeni sport ovog podneblja. Komšije su ga zapitkivale da nisu slučajno i te dve banane ubrane na šljivi ili, u najmanju ruku, da nije to neka specijalna vrsta muških banana, "bananci koji rodevaju samo u tvojoj avliji, i nigde više u svetu”. Tražili su mu "mustru", molili ga da im okreše vinograd, ili bar da prođe kroz njega, zakerali su, smišljali i izmišljali, cvileli, prenemagali se. A mogao je dobri starina ništa da im ne kaže, mogao je da ćuti, mogao je… ali nije. Uostalom, zašto da im ne kaže? Zaslužili su da znaju, a to što ne veruju - njihov problem. Živimo u doba nevere i neverstava, a svi ovi, u principu dobri ljudi, čak i da su sedeli ispod vreže i gledali kako "Hamburg" raste gde mu nije mesto, opet bi sve udarili na sprdnju, jer… što ne ide, ne ide, pa neka je i stoput tako. Ja sam mu jedini verovao, a čestiti starina je video iskrenost u mojim očima. On nije znao da čita knjige, ali znao je da čita ljude, i tu ga niko nije mogao nadmašiti. Nisam ga ispitivao kako je to postigao, nisam mu se rugao, samo sam jeo zrnevlje, i terao pčele koje su nas opsedale. Ćutao sam.

– Vidiš, sinko… - započeo je - i u Nemačkoj postoji grad koji se isto zove kao i ovaj grozd. Hamburg. A ovi naši majmuni što se klibere, radije bi čistili g**** u tom Hamburgu, neg’ što bi okopavali vinograd ovde, na svome. Tamo su ih nekada prisiljavali da rade, sad idu dobrovoljno. Zapamti sinko… - ovo mi je poslednje naglasio - …g**** je g****, a grožđe je grožđe, i u tuđini i kod kuće. Ali čovek nije svuda čovek, zapamti.

Od tada ga nikada više nisam video živog. Umesto cveća na grob sam mu položio mali grozd crnog grožđa. Setih se njegovih reči: “čovek nije svuda čovek…”, ali može ostati čovek i kad ga više nema. Ko kaže da ga nema? Ima ga u mom srcu… i u svakom zrnu mog vinograda. Njegovog vinograda, kojeg mi je ostavio u nesleđe. I reči za pamćenje.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 10:59 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Mtbk6pz3xa

Tragovi u pesku


Sanjah jedne noci, kako šetasmo morskom obalom, moj Gospodin Bog i ja.
Pred mojim ocima pojavi se brzinom filma moj život. Za svaki odsek mog života, kako mi se cinilo, otkrih tragove stopala u pesku. Jedan par tragova pripadaše meni, drugi mom Gospodinu.
Kad i poslednja slika pred mojim je ocima preletela, osvrnuh se natrag i videh, kako je u pesku cesto ostao samo jedan par tragova,a drugi je išceznuo.
Ti tragovi oznacavahu odseke mog života, meni ponajteže. To me zbunilo.
Okrenuh se Gospodinu i upitah ga:
"Kad sam ti onomad sve što imah predao, da te mogu slediti, tada si mi rekao da ceš uvek biti uza me. A sad vidim da najdublje krize mog života prati samo jedan par tragova u pesku. Zašto si me ostavio upravo tada, kad sam te, sav ocajan, najviše trebao?"
Gospodin me uze za ruku i rece: "Drago dete, nikad te nisam ostavio samog, a pogotovo sam bio uza te u vreme tvojih patnji i boli. Tamo gde vidiš samo jedan par tragova u pesku, Tamo sam te na svojim rukama nosio."
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:00 am

ŠARGAREPA JE MOJA


Jedna stara žena dospela je posle svoje smrti pred Božji sud. Kopajući po registru, Sudija nije mogao da pronađe ni jedno delo milosrđa osim jedne šargarepe koju je udelila nekom prosjaku. Ipak, moć jednog jedinog čina ljubavi bila je dovoljna da je pošalje u raj. Šargarepa je doneta na sud i uručena je ženi. Kako ju je uzela, počela je da se diže uvis, kao da je vuče nevidljivi konac. U tom trenutku, neki sirotan okačio se za skut njene haljine, za njegovu nogu okačio se neko treći, i ubrzo se formirao čitav niz ljudi koji su se peli ka raju, okačeni o šargarepu. Žena nije osećala nikakav teret, a pošto nije gledala naniže, nije ni primetila šta se dešava.
Peli su se sve više i više, dok nisu stigli do samih vrata raja. U tom trenutku, žena se okrenula da baci poslednji pogled ka Zemlji i ugledala ispod sebe čitav niz ljudi, okačenih o nju.
Kako je pobesnela! Pripretila im je rukom i viknula: "Marš! Dalje od mene! Šargarepa je moja!" Dok je tako mahala rukom, šargarepa joj je ispala i ona se sunovratila sa čitavom svojom pratnjom.

Samo jedan je uzrok svog zla na Zemlji: "Ovo je moje!"
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:00 am

Žabice


Bila je jedna grupa žabica koje su se želele takmičiti. Želele su izaći na veoma visoku kulu pa je došlo mnogo gledaoca da daju podršku žabicama.

Utakmica je počela...
Ali...
Niko od prisutnih gledaoca nije verovao da će neka žabica uspeti doći do vrha kule.
Klimali su glavama i govorili:
”Joj, to je veoma naporno, nikada neće uspeti!”
ili:
”Ma neće uspeti, kula je veoma visoka!”
Žabice su počele da zaostaju...
...osim jedne, koja je brzo puzila, sve više i više...

Gledaoci su vikali:
”To je veoma naporno! Nemoguće je tako visoko dospeti!”
Jedna po jedna, žabice su odustajale i okretale se natrag...
osim jedne koja je istrajno išla napred... i uopšte se nije htela predati!
Na kraju je svaka odustala, osim ove jedne žabice koja se sama i s velikim ambicijama popela na vrh kule!
Ostale žabice, kao i gledaoci, su želeli saznati kako je uspela baš ona uraditi ono što su ostali smatrali nemogućim.
Jedan gledaoc je pristupio žabici i zapitao je kako je uspela skupiti toliko snage I volje da izađe do samog vrha .
Tada se ispostavilo, da je... pobednička žabica gluva!

Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:02 am

Put do unutarnje slobode


Neki siromašni seljak trčeći dođe svetom čovjeku koji se odmarao pod drvetom.

- Kamen! Kamen! Daj mi dragi kamen!
- Kakav kamen? - upita sveti čovek.
- Noćas sam sanjao da ću pronaći čoveka koji će mi dati dragi kamen,
koji će me učiniti bogatim zauvek - odgovori seljak.
Sveti čovek posegne za svojom torbom, poče kopati po njoj
te nakon nekog vremena izvadi kamen. - Misliš ovaj?
-Pronašao sam ga na putu pre par godina.
-Naravno da ću ti ga dati - reče on i dade ga seljaku.
Seljak pogleda kamen u čudu.
Bio je to dijamant, verojatno najveći na svetu, uze ga i ode.
Tu ju noć seljak probdjeo u krevetu ne mogavši zaspati.
Sledećeg dana oko podneva otiđe on ponovno svetom čoveku i reče mu:

- Daj mi to što ti je omogućilo da se odrekneš dijamanta tako lako!
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:03 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Rywfoqdn8l

Kako je nastala duga


Pred mnogo vremena boje su sudjelovale u strašnoj prepirci. Svaka se boja proglašavala apsolutno najboljom, najvažnijom, najpotrebnijom, najdražom...

ZELENA tako reče: «Jasno, ja sam najbitnija. Ja sam simbol života i nade. Izabrana sam od trave, od drveća, bez mene bi i životinje uginule, pogledajte oko sebe prema prostranstvima šuma i livada, vidjet ćete da da me ima najviše...»


PLAVA je prekine i kaže: «Ti misliš samo na zemlju, a ne uzimaš u obzir nebo i more. Voda je izvor života i dolazi nam iz nebeskih oblaka sve do morskih dubina. Plavetnilo neba daje nam prostor, mir i vedrinu. Bez mene vi ostale boje ne biste bile ništa...»


ŽUTA tada dobaci: « Vi ste sve tako ozbiljne boje. Ja donosim osmijeh, veselje i toplinu svijetu. Sunce je žuto, mjesec je žut, zvijezde su žute. Kada procvjetaju suncokreti kao da se cijeli svijet smije. Znajte da bez mene ne bi bilo radosti...»

Tada se probije i NARANČASTA: « Ja sam boja zdravlja i snage. Možda sam malo oskudna, nema me tako puno i baš sam zato dragocjena jer služim potrebama ljudskog života.
Nosim u sebi najvažnije vitamine, ako samo pomislite na mrkvicu ili na naranče.
Nisam prisutna cijelo vrijeme, ali kada ispunim nebo u zoru i u suton, moja je ljepota toliko dojmljiva da nitko više ni ne pomisli ni na jednu od vas...»

Malo podalje CRVENA poviče: «Kraljica sam među vama. Ja sam boja krvi, a krv je život.
Boja sam opasnoti i hrabrosti. Spremna sam boriti se, ja palim vatru u krvi i bez mene bi zemlja bila pusta kao i mjesesc. Ja sam boja strasti, ljubavi, crvene su ruže i makovi...»


Podigne se GRIMIZ u svoj svojoj veličini, bio je visok i govorio je zvonkim glasom:
« Ja sam boja vladajućih i moći. Kraljevi i vođe uvijek su mene birali jer ja sam simbol vlasti i mudrosti. Ljudi ne pitaju kada sam ja u blizini...samo slušaju i služe.

Na kraju INDIGO vrlo mirno, ali jasno progovori: «Pomislite samo na mene, ja sam boja tišine i vi me teško primjećujete, ali bez mene svi biste bili površni. Ja predstavljam misao i beskonačne dubine. Vi me svi trebate da biste odvagnuli i suprotstavili stvari, za molitvu i za pokretanje mira...»

I tako su boje nastavile diskusiju u uvjerenju da je svaka važnija i superiornija od ostalih, svađajući se na kraju i ne primjećujući da su počele gubiti svoje pravo značenje.
Odjednom munja zapara nebom i začuje se zaglušujući zvuk. Grom i silovit pljusak prestrašili su ih do te mjere da su se boje stisle jedan uz drugu kako bi si pružile zaštitu.
Začule su boje tada KIŠU kako im se obraća: « Vi glupe boje svađate se međusobno u želji da dominirate nad drugima...zar ne znate da je svaka od vas stvorena za određeni zadatak, jedinstven i različit od drugih.
Držite se za ruku i dođite sa mnom.» KIŠA nastavi: « Od sada kad god bude kišilo svaka od vas protegnut će se nebom i stvorit ćete tako veličanstveni luk boja koji će vas podsjetiti da ste najljepše kad ste zajedno.»
DUGA je znak nade i mira za bolje sutra. I tako kada god jedna lijepa kiša umije lice svijeta, a duga se pojavi na nebeskom svodu sjetimo se cijeniti i poštivati jedni druge.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:03 am



Jedan stariji čovjek, u bolnici, je bio na umoru. Bili su to njegovi posljednji sati.U hednom trenutku je otvorio oči i uspio vidjeti nekoliko prilika koje su se
skupile oko njegovog kreveta. Nije ih uspio prepoznati.

Zatvorivši oči upitao ih je:
- Prijatelji, tko ste vi?
Jedna od prilika reče:
- Mi smo tvoji zanemareni snovi, zaboravljene želje i neostvarene
vizije. Mi smo sve ono što si mogao uraditi za života, ali si to
propustio učiniti.
- Žao mi je zbog toga - reče starac - ali ipak cijenim što ste se
unatoč mojoj nemarnosti i lošem odnosu prema vama došli oprostiti od
mene na kraju mog života.
Jedna od prilika se nagnula i mirnim mu glasom odgovorila:
- Ne, mi se nismo došli oprostiti od tebe - došli smo umrijeti s tobom…
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:04 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Aoups9qvsl

Dobro drvo


Bilo jednom jedno drvo…
Dobro drvo, puno ljubavi za jednog malog dečaka. Dečak je dolazio svakoga dana i vredno sakupljao opalo lišće. I isplevši lisnatu krunu, zamišljao je da je šumski kralj. Peo bi se uz stablo Dobrog drveta i njihao se na njegovim granama. Jeo je njegove slatke plodove, jabuke. Dobro drvo i dečačić bi se ponekad igrali žmurke i kad bi se umorio, dečačić bi zaspao u senci drveta. Mali dečak je veoma voleo drvo. Zaista, voleo ga je i srcem i dušom. I Dobro drvo bilo je sretno. Ali, vreme je neumitno prolazilo…

I dečak je odrastao. Dobro drvo je sada često ostajalo samo. A onda, jednog dana, dečak ponovo dođe i Dobro drvo mu reče: „Hajde, dečače, popni se na mene i poljuljaj se na mojim granama, najedi se mojih jabuka i odmori se u mojoj senci. I budi sretan.“ „Ali, suviše sam veliki da bih se peo na tebe i igrao se s tobom“, odgovori dečak Dobrom drvetu. „Želim da kupim toliko stvari i da se zabavljam... Ali, znaš, potreban mi je novac. Možeš li mi dati malo para?“ „Žao mi je“, ogovori Dobro drvo „ali para nemam. Sve što imam jesu lišće i jabuke... Ipak, dečače, mogao bi da ubereš moje jabuke i prodaš ih u gradu... Tako ćeš doći do para i biti sretan.“ I dečak se uzvera na drvo i pobra njegove jabuke, potom ih odnese sa sobom. I Dobro drvo se opet oseti sretnim. Dugo je vremena opet prošlo, a dečak nije navraćao...

I Dobro drvo je bilo veoma tužno. A onda, jednoga dana, dečak ponovo stiže i drvo radosno zašumori. „Hajde, dečače“, reče ono. „Uspni se uz moje stablo i poljuljaj se na mojim granama... I uživaj!“ „Nemam vremena za to, imam previše posla“, odgovori dečak. „Želim kuću, u kojoj će mi biti toplo“, objasni on. „Želim da imam ženu i decu i zato mi je potrebna kuća... Možeš li ti da mi nabaviš jednu kuću?“ „Ni ja nemam kuću“, odgovori drvo. „U stvari, čitava šuma je moja kuća... Ali, evo, možeš poseći moje grane i od njih sebi napraviti kuću. I tako ćeš biti srećan.“ I tako dečak poseče grane Dobrog drveta, odnese ih i od njih sebi sagradi kuću. I dobro drvo se ponovo osećalo veoma srećnim.

Još podosta vremena prođe, ali dečak nije navraćao. I kada se ponovo pojavio, Dobro drvo je bilo toliko sretno da je jedva bilo u stanju reč da izusti. „Hajde, dečače“, pozva ga drvo šapatom. „Dođi i poigraj se.“ „Odveć sam star i tužan da bih se igrao“, odgovori dečak. „Ali, želeo bih jedan čamac, koji bi me odvezao daleko odavde... Možeš li mi naći neki čamac?“ „Pa, poseci moje stablo i načini sebi čamac“, odgovori Dobro drvo. „Tako ćeš moći da odjedriš daleko odavde i da budeš srećan.“ I tako dečak poseče stablo Dobrog drveta... i načini sebi čamac... i odjedri daleko, daleko. I drvo je bilo srećno, ali ne i presrećno.

Podosta vremena je minulo i dečak se najzad ponovo pojavi. „Žao mi je, dečače“, dočeka ga Drvo. „Ali, zaista nemam ništa više što bih ti mogao dati... Znaš, ne rađam više jabuke...“ „Zubi su mi se istrošili i više ne mogu da jedem jabuke“, odvrati dečak. „Nemam više ni grana“, nastavi Dobro drvo „na kojima bi se mogao ljuljati.“ „Odveć sam star za takve stvari... mislim, za ljuljanje na granama“, primeti dečak. „Nemam više ni deblo“, reče Dobro drvo „na koje bi se mogao uzverati.“ „Odveć sam umoran da bih se pentrao po drveću“, zaklima glavom dečak. „Žao mi je“, uzdahnu Dobro drvo. „Želeo bih da mogu da ti bilo šta dam... ali mi ništa više nije ostalo. Sada sam samo jedan stari panj. Žao mi je, zaista...“ „Pa, više mi mnogo ni ne treba“, uzdahnu i dečak. „Tek neko mirno mestašce gde mogu sesti i predahnuti. Znaš, veoma sam umoran.“ „U redu onda“, odvrati Dobro drvo, istežući se koliko god može. „Stari panj baš jeste pravo mesto da se na njemu sedi i odmara. Dođi, dečače, i sedi. Sedi i odmori se.“ Dečak postupi kako mu je rečeno. I Dobro drvo se oseti beskrajno sretnim.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:05 am

"Neka Vam dani koji dolaze donesu mnogo srece, zdravlja, i naravno smeha sa onim koji vas vole i koje volite, smeha najvise, kao sto pesnik rece, on nam uvek nedostaje....

Paradoks naseg vremena kroz istoriju je da imamo vece kuce ali krace zivce, sire puteve ali uza gledista. Trosimo vise, a imamo manje, kupujemo vise ali uzivamo manje, vise pogodnosti ali manje vremena.

Imamo vise diploma, ali manje razuma, vise znanja ali manje rasudivanja, vise strucnjaka ali ipak vise problema, vise znanja u medicini ali manje zdravlja. Pijemo previse, pusimo previse, trosimo nesmotreno, smejemo se premalo, vozimo prebrzo, previse se ljutimo, prekasno lezemo, ustajemo previse umorni, citamo premalo, gledamo TV suvise.Volimo preretko, i mrzimo precesto.

Naucili smo kako da prezivljavamo ali ne i da zivimo. Dodali smo godine zivotu ali ne i zivot godinama. Stigli smo sve do Meseca i natrag. Napravili smo velike stvari ali ne i bolje stvari. Savladali smo atom ali ne i svoje predrasude.

Pisemo vise ali ucimo manje. Planiramo vise ali postizemo manje. Naucili smo zuriti ali ne i cekati.

Ovo su vremena brze hrane i sporog varenja, velikih ljudi i sitnih karaktera, brzih zarada i plitkih odnosa. Ovo su dani luksuznijih kuca ali unistenih domova. Ovo su dani brzih putovanja, jednokratnih pelena, moralnosti koja se moze odbaciti, jednodnevnih predstava, umornih tela, i tableta koje cine sve - da nadomeste vitamine, hranu, ali i da stisaju, ubiju.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:05 am

UTEHA



Devojčica se upravo vratila iz komšiluka gdje je jadnoj ženi tragično preminula osmogodišnja devojčica.
"Zašto si išla tamo?" upita je otac.
"Da utešim komšinicu!"
"A šta si tako malena mogla učiniti da je utešiš?"
"Sela sam joj u krilo i s njom plakala!"
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:08 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 ImgSizer2

Nekada davno je deda svome unuku ispricao jednu životnu istinu.
U duši svakog čoveka se vodi bitka. Kao borba izmedju dva vuka. U duši svakoga od nas.
Jedan vuk predstavlja zlo. Predstavlja bes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljenje, krivicu, greh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam...
Drugi vuk predstavlja dobro. Predstavlja ono što pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, dobrotu, srdačnost, darežljivost, istinu, saoosećanje i veru.

Unuk se zamisli na nekoliko trenutaka. Sve svoje misli vredno usmeri u dubinu dedovih reci, pa ga upita;
-Koji vuk na kraju pobedi?
Deda odgovori sa smeškom na svom starom licu:
-Pobedjuje uvek onaj koga hraniš!
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:13 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Indijac-se-nije-kupao-37-godina-da-bi-dobio-sina-slika-45322

U drevnoj Indiji, jedan čovek osuđen je na smrt. Kada je kazna izrečena, pao je pred noge svog kralja i zatražio milost. »Gospodaru, ako mi poštedite život«, rekao je, »u roku od godinu dana naučiću vašeg konja da leti.«

»Privremeno si slobodan«, rekao je kralj. »Ali ako u roku od godinu dana konj ne poleti, presuda će biti izvršena.«

Kada su ga kasnije članovi porodice zabrinuto pitali kako misli da ostvari svoje obećanje, čovek je spokojno odgovorio: »Za godinu dana može da umre kralj, ili da umre konj, ili da umrem ja, a na kraju krajeva, možda taj konj stvarno i poleti!«
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:14 am

LJUDIMA SE NE MOŽE UGODITI


Nasmijala sam se pa rekoše: "Zašto si neozbiljna"?

Zaplakala sam, pa rekoše: "Zašto se ne smiješ"?

Osmjehnula sam se, pa rekoše: "Zašto se pretvaraš pred ljudima"?

Ćutala sam, pa rekoše: "Zar ne znaš da govoriš"?

Progovorila sam, pa rekoše: "Puno pričaš"!

Oprostila sam, pa rekoše: "Kukavice, da možeš osvetila bi se".

Uzvratila sam nepravdu, pa rekoše:"Da si pravedna ne bi se tako ponijela".

A onda sam shvatila da se ljudima ne može ugoditi.
Jedni će te namjerno sputavati, drugi će prećutati kad ne treba,
treći će reći i više nego što treba…
Možda ne postoji recept za uspjeh,
ali za neuspjeh je definitivno ovo:
TRUDI SE DA UGODIŠ SVAKOM.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:16 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 11hhpwkbdy

BODLJE

Bio jednom jedan čovek koga su svi zvali 'ježić' jer je bio pun bodlji. Bio je veoma koristan svima, ali i pored toga što je voleo druge, često je dizao te svoje bodlje, da bi ga ostavili na miru. Ljudi iz tog razloga nisu znali kako da postupaju sa njim.
Zatim se pojavio čarobnjak i bodlje mu pretvorio u mekano krzno. Od tada su svi želeli da ga pomaze i on je uživajući u tom novom dodiru, definitivno odlučio da ostane sa mekanim krznom. Od tog momenta mogao je da podnese hiljadu milovanja i da se umiljava. To je za njega bio veliki napredak jer ranije zbog ponosnog držanja, čak i kad je bio spreman da pomogne ljudima, ipak nije bio spreman da izgubi sopstvenu ravnotežu radi emocija.
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:16 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 C8e974244c6f58bcc18b360

Pred sezonu monsuna jedan starac kopao je rupe u svojoj bašti.- "Šta radiš?" - pitao ga je sused.- "Sadim mango", odgovorio je starac.- "Zar misliš da ćeš stići da probaš plodove?"-
"Ne, tako dugo neću poživeti, ali drugi hoće. Palo mi je na pamet da
sam čitavog života jeo mango koji su drugi sadili. Ovo je moj način da
im zahvalim."
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:17 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 27jjvpdruv

Čovek je gledao decu koja su na obali zidala kulu od peska.
Kada su završila zamišljenu kulu za koju su potrošila mnogo vremena i
strpljenja,
veliki talas je “poravnao” kulu sa plažom. Čovek je očekivao suze i bes.
Deca su sela, uhvatila se za ruke i počela da se smeju!
Uskoro su počela da grade novu kulu.
Rekao je sebi: "Od dece sam naučio veoma važnu životnu lekciju.
Sve stvari u našem životu, koje stvaramo dugo vremena i s mnogo
energije,
stvorene su od peska. Trajni su samo naši odnosi s ljudima.
Pre ili kasnije doći će talas i odneti ono što smo sagradili sa tolikim
trudom
Kada se to dogodi, moći će da se smeju samo oni, koji budu imali s kim
da se drže za ruke!!!"
Nazad na vrh Ići dole
*Twilight*
Admin
*Twilight*


Broj poruka : 8047
Datum upisa : 25.03.2012
Lokacija : U njegovom srcu

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 01, 2012 11:18 am

Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Uxvig7ufjc

Sedeo čovek sam u šumi.... bio je vrlo tužan i nezadovoljan sobom. prišle mu životinje i rekle
"ne volimo gledati tvoju tugu... zatraži od nas šta god želiš i dobićeš..."
"želim oštar vid"
"izvoli moj" reče orao
"želim biti snažan!"
"budi jak kao ja" reče jaguar
"želim da poznajem sve tajne zemlje"
"pođi samnom, pokazaću ti ih sve" reče zmija
i pođe čovek sa životinjama da uzme što je tražio.... uzeo i otišao....
kad je nestao obrati se sova svim životinjama
"čovek sad zna mnogo toga i sposoban je za mnogo toga... odjednom me je strah..."
"nemoj se plašiti, čovek je dobio sve što je želeo, biće zadovoljan..." reče jelen
"Ne. video sam crnu jamu u očima čoveka. jamu duboku kao njegova glad koju nikad neće zasititi... to ga je činilo tako tužnim i bednim i zbog toga su njegove želje toliko jake. od sad će samo uzimati, uzimati i samo uzimati... .sve dok... sve dok zemlja ne bude jednom rekla: Više me nema, nemam šta da ti dam........"
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mudre, zanimljive i poucne price   Mudre, zanimljive i poucne price - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Mudre, zanimljive i poucne price
Nazad na vrh 
Strana 3 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Nase mudre misli
» Mudre misli, citat i izreke
» KRATKE PRIČE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Night fairy :: Riznica - Treasury :: Mudrosti-
Skoči na: